Családközpontú császármetszés tervezése

Michelle Smilowitz, okleveles dúla (DONA)

A gyermek születése az egyik legjelentősebb esemény a család életében. Sok asszony mérföldkőnek tartja az életében és ez a nagy változás magába foglalja az első kölcsönös kapcsolatba lépést a szülők és a baba között.

Nagy figyelem irányul manapság arra, hogy a szülést „családcentrikus” megtapasztalássá tegyék. Gyakran a különleges körülmények megteremtésére összpontosítanak, amik támogatják a szülők és az újszülött közötti kötődést, élete első pillanatától és napjaitól. De mi van akkor, ha te vagy az egyik a „háromból egy” anyából, aki császármetszés útján éli meg babája születését? Lehetséges egy orvosi műtétet is családközpontúvá tenni?

A válasz egybehangzóan igen. Azoknak az asszonyoknak könnyebb a családközpontú császármetszés tervezése, akiknek bármilyen okból elkerülhetetlen a műtét és ebben a tudatban készülnek babájuk születésére. Azoknak az asszonyok is, akik előre számolnak a nem tervezett vagy sürgősségi császármetszéssel lehetőségével, számtalan módjuk van arra, hogy a babájuk születésének ezt a fajta megélését is ünneppé tegyék.

Ismerjük meg a folyamatot
Nagyon fontos, hogy minden várandós és párja tudatában legyen annak a „procedúrának”,amivel a császármetszés jár. Sok asszony panaszkodik, aki nem-tervezett császármetszést élt át,: „Átugrottam a könyvben a császármetszésről szóló fejezetet, mert azt gondoltam, hogy ez velem nem történhet meg!” Segíthet a megdöbbenés és az ismeretlent körüllengő félelem csökkentésén, ha ismerjük a folyamatot és a műtét velejáróit.

Tervezett császármetszés esetén fontos, hogy lehetőséged nyíljon alaposan átbeszélni az orvosoddal a műtét okait. Az a tudat, hogy a műtét a legjobb választás számodra és a baba számára, csökkenti a császármetszéssel járó feszültséget.
Ha vágysz a természetes szülésre és úgy érzed, hogy a császármetszés nem indokolt az esetedben, fontold meg, hogy kikérd másik orvos véleményét is, ez minden pácienst megillet.

Írj szülési tervet
Készíts szülési tervet, ugyanúgy, mint hüvelyi szüléshez. Írd le a szülési tervben, mit szeretnél előnyben részesíteni a műtét során és közvetlen a műtét utáni időszakban (Lásd a következő bejegyzést). Előre tervezett császármetszés esetén általában lehetséges megbeszélni egy előzetes találkozót az aneszteziológussal. Ő az a személy, aki a műtőben lévő körülményeket igazán kontrollálja. Például az anya keze általában oda van rögzítve a műtőasztalhoz, úgy hogy ne mozdítsa el a csöveket és ne fertőzze be a steril műtéti területet. Kérdezd meg, lehetséges-e, hogy legalább egy kezed szabad legyen – vagy a kísérőd foghassa a kezedet.

Vitasd meg az orvossal az epidurális és spinális érzéstelenítés előnyeit és hátrányait és az egyéb gyógyszerek hatásait, amiket a műtét során és utána adnak. Néhány gyógyszernek különös mellékhatása lehet pl. reszketés, émelygés , erős álmosság vagy emlékezet-kiesés. Választhatsz, hogy inkább elviseled ezeket a tüneteket, mintsem altatásban töltsed kisbabád életének első óráit.

Ha írtál szülési tervet és meg szeretnéd beszélni az orvosoddal, akkor több dologra is ügyelned kell. Sok asszony szeretné elintézni, hogy két támogatója is bent lehessen a műtőben, általában a párjuk és egy dúla, barát vagy más családtag. A dúla nagyban kiegészítheti a császármetszést végző személyzetet. Ismeri a folyamatot és megnyugtathat, biztonságot nyújthat neked és a párodnak. Ezenfelül, ha bármikor szükségesnek látják a babát elvinni tőled, a párod kísérheti a babát, a dúla pedig veled maradhat. A dúláknak gyakran van tapasztalatuk a császármetszés utáni szoptatásban és ebben is segíthetnek.

Sok asszony kéri (és megengedik nekik), hogy had szóljon az általuk szüléshez kiválasztott zene – ez nyugtatólag hat és kedves módja lehet a baba világrajövetele üdvözlésének. Érezd magad szabadnak arra, hogy megkérd a szülésnél jelenlevőket, tartózkodjanak egyéb témájú beszélgetésektől és ha lehetséges, valaki (általában a műtős stáb tagjai közül) tájékoztasson téged pontosan arról, mi zajlik éppen a szülés során. Kérdezd meg, készíthettek -e fényképeket vagy videót a szülésről. Sok anya örül, ha később „megnézheti” a szülést. Néha jobb a fekete-fehér felvételt előnyben részesíteni, mert csökkenti a szülés drámaiságát, mivel így elkerülhetjük a vér direkt látványát.

Sok anya érzi a kötődés hiányát „császáros” babájához, mert nem látta vagy nem érezte, ahogy a baba született. Ha szeretnéd látni, ahogyan éppen kiemelik a babát, akkor kérheted, hogy megnézhesd: vegyék el a kiemelés időszakára a hasadat keresztező függönyt (ami akadályozza a látásodat) vagy segítsenek tükör használatával.

A császármetszés előtt megkérheted, hogy ne mondják meg a baba nemét, hanem engedjék, hogy te és a partnered állapíthassátok meg. Megkérheted, hogy az újszülött minden szükséges vizsgálatát a látókörödön belül végezzenek (vagy akár a mellkasodon), és a testi közelség vagy a verbális kapcsolat a babáddal a lehető leggyorsabban megvalósuljon. A babád a kilenc hónap alatt hozzászokott a hangodhoz és a párod hangjához – és ha nem is érintheted meg, te vagy a társad, hang útján tarthattok kapcsolatot a babával. Egy jó nővér vagy dúla segítségével, néhány anya már a műtőasztalon meg tudja szoptatni a babát, míg másoknak várniuk kell ezzel, amíg az őrzőbe kerülnek. Ettől függetlenül kérd, hogy megérinthesd a babádat, amilyen hamar csak lehetséges és ha minden rendben van, lehessen végig veled az őrzőben is.

 Hogyan kapjunk segítséget császármetszés után
Közvetlenül a szülés utáni időszakban sok segítségre lesz szükséged! A műtét után az anyák egy-két napig gyakran teljesen ágyhoz kötöttek. Ha engedélyt kaptál a felkelésre, olyan egyszerű mozdulatok is nagyon fájdalmasak lehetnek, mint a megfordulás az ágyban. Érthető, hogy a magadról és a babáról való gondoskodás általában túl nagy kihívást jelent. A párod, barátnőd vagy rokonod veled maradhat a kórházban és segíthet biztosítani, hogy a baba veled maradhasson (rooming- in). A kísérőd segíthet a pelekacserében, hozzád viheti a babát szopizáskor (segíthet a baba mellre helyezésében) és segíthet egyéb szükségleteid betöltésében is.

Megkönnyíti a gyors felépülésedet, ha van külön segítséged hazaérkezés után és ez lehetőséget biztosít számodra, hogy legyen időd az újszülötthöz való kötődésre és a magaddal való törődésre. Sok anyának a császármetszés után szüksége van külön segítségre a szoptatásban és ennek számos útja-módja van.

Természetesen nem minden kívánság fog valóra válni minden helyzetben, hiszen vészhelyzet is kialakulhat a műtét során és a tervet meg kell változtatni vagy fel kell adni. Mégis ezek közül a javaslatok közül néhány (vagy mind) segíthet neked abban, hogy a műtétet a babád születéseként éld meg!

A szerző:
Michelle Smilowitz, az ICAN Seattle városi korábbi vezetője, a “BirthJourneys”újság alapító szerkesztője és okleveles dúla.Jelenleg Izráelben él férjével és három gyermekével. A legnagyobb gyermeke sürgősségi császárral született, a másik kettő pedig hüvelyi úton otthon.
Forrás: ICAN családközpontú császármetszés, A cikk eredetileg a “Birth Journeys” újságban jelent meg, Seattle városának ICAN hírlevele, 2004 nyár
Fordította: Földiné Sz. Sarolta, 2012, www.csaszarosanyuka.hu